Mgr. Brož Ivo
Tomášková J.
ČS, Rokycany
Kešnerová Alena
Toman Miroslav
SERVIER S.R.O.
Danica Čížková, Rokycany
Bohuslav Veselý
Colorplast
kolektiv RDG
Hynek Parýzek, Rokycany
Ramireal, Plzeň
Servier, Praha
Spolek Help-Roma, Rokycany
Lhotka u Radnic
Svojkovice
Podmokly
Vísky
Rokycany
Sirá
Mýto
Nevid
Hlohovice
Týček
Kamenec
Přívětice
Holoubkov
Břasy
Osek
Příkosice
Ejpovice
Trokavec
Čilá
Chlum
Mirošov
Liblín
Skomelno
Kamenný Újezd
Klabava
Medový Újezd
Lhota pod Radčem
Němčovice
Plíškov
Mlečice
Zvíkovec
Hlohovice
Kařez
Vejvarov
Těškov
Všenice
Hradiště
Bezděkov
Chomle
Kladruby
Dobřív
Hrádek
Litohlavy

Krajské nemocnice zavádí jednodenní chirurgii. Vychází vstříc pacientům a pojišťovnám

15.8.2011 - tisková zpráva

Plzeňský kraj, 15. 8. 2011 – Nemocnice vlastněné Plzeňským krajem začnou od září poskytovat léčbu v režimu takzvané jednodenní chirurgie. Při ní budou vhodným pacientům v dobré fyzické kondici provádět nejběžnější plánované chirurgické zákroky, u nichž je minimální riziko pooperačních komplikací. Ke zkrácenému způsobu léčby přistupují nemocnice z důvodu, že se tento způsob léčby stává trendem. Má o něj zájem stále víc pacientů a též zdravotní pojišťovny.

Jednodenní chirurgie není nová chirurgická metoda. Operatéři při ní provádějí stejné úkony jako dosud. „Je to jiný způsob organizace péče o pacienty, který umožňuje, aby trávili pooperační rekonvalescenci v domácím prostření v péči blízkých. Pobyt v nemocnici je tak omezen na dobu nezbytně nutnou  během operačního výkonu a  bezprostředně po něm,“ říká zástupce ředitelky Domažlické nemocnice pro léčebně preventivní péči Petr Suastika.

Konkrétně se jedná o to, že pacient vhodný pro tuto léčbu napřed podstoupí ambulantní předoperační vyšetření. Pak ve stanovený den přijde do nemocnice, kde proběhne zákrok. Po něm stráví v nemocnici pod dozorem odborného personálu jednu noc, a pokud to ráno pooperační stav dovolí, je propuštěn do domácí péče. Před tím je také poučen, jak rozpoznat příznaky případných komplikací a co v takovém případě dělat. Personál nemocnice je připraven kdykoli reagovat.

Aby k žádným komplikacím nedocházelo, budou nemocnice realizovat v prvních měsících nejméně problematické zákroky. „Jedná se například o operace hemoroidů, křečových žil, jednoduché kýly, artroskopii, konizaci či odejmutí kovových materiálů. Kvůli zavedení jednodenní chirurgie nebudeme nabírat nový personál. Dojde jen ke změnám v organizaci práce,“ říká náměstek ředitele Klatovské nemocnice pro léčebně preventivní péči Jaromír Vondrů.

Například v Domažlické nemocnici chtějí výkonům plánovaným v jednodenní chirurgii věnovat jeden až dva dny v týdnu. V prvních měsících odhadují, že tak ošetří tři až pět pacientů týdně. „Uvidíme, jaký bude zájem ze strany pacientů a jak se tento způsob práce osvědčí. Ke konci roku provedeme zhodnocení a  rozvahu, jak budeme pokračovat dále,“ dodává Petr Suastika.

V Klatovské nemocnici odhadují, že z počátku budou ve 24hodinovém režimu ošetřovat 10 až 12  pacientů měsíčně. Rokycanská a Stodská nemocnice je vzhledem k tomu, že působí v jedněch z populačně nejstarších okresů v zemi, ke konkrétním číslům opatrná. „Na jednodenní chirurgii jsme z medicínského i organizačního hlediska dobře připraveni. Naši pacienti jsou ale hlavně starší lidé s vyšší frekvencí přidružených chorob. Pro ně není zkrácení doby pooperačního sledování na nemocničním lůžku vždy vhodné,“ říká ředitel nemocnice ve Stodě Jiří Suda.

Fakta k jednodenní chirurgii 

  • Je vhodná pro pacienty v dobré kondici, aby bylo minimální riziko pooperačních komplikací.
  • Jedná se o předem plánovanou léčbu (nikoli akutní), s níž musí souhlasit pacient.
  • Je trendem. Lidé ji vyžadují, aby nemuseli být hospitalizováni v nemocnici, ale aby rekonvalescence probíhala v domácím prostředí.
  • Nezřídka umožní pacientům rychlejší návrat do práce. Tím pomáhá ekonomice domácnosti i státu.
  • Má nižší nároky na lůžkové kapacity nemocnic než v případě identického zákroku s následnou hospitalizací.

 

Tiskový servis: media@zhpk.cz


    O nemocnici > Tiskové zprávy > Krajské nemocnice zavádí jednodenní chirurgii. Vychází vstříc…
Rokycanská nemocnice a.s.
Voldušská 750, 337 22 Rokycany
IČ: 26360900, DIČ: CZ26360900

Rokycanská nemocnice a.s. © 2018
Webdesign Estetica online s.r.o.