Mgr. Brož Ivo
Tomášková J.
ČS, Rokycany
Kešnerová Alena
Toman Miroslav
SERVIER S.R.O.
Danica Čížková, Rokycany
Bohuslav Veselý
Colorplast
kolektiv RDG
Hynek Parýzek, Rokycany
Ramireal, Plzeň
Servier, Praha
Spolek Help-Roma, Rokycany
Lhotka u Radnic
Svojkovice
Podmokly
Vísky
Rokycany
Sirá
Mýto
Nevid
Hlohovice
Týček
Kamenec
Přívětice
Holoubkov
Břasy
Osek
Příkosice
Ejpovice
Trokavec
Čilá
Chlum
Mirošov
Liblín
Skomelno
Kamenný Újezd
Klabava
Medový Újezd
Lhota pod Radčem
Němčovice
Plíškov
Mlečice
Zvíkovec
Hlohovice
Kařez
Vejvarov
Těškov
Všenice
Hradiště
Bezděkov
Chomle
Kladruby
Dobřív
Hrádek
Litohlavy

Rokycanská nemocnice omezí od července gynekologicko-porodnické oddělení

4.5.2017 - tisková zpráva

Rokycanská nemocnice musí z důvodu nedostatku lékařů a vysoké pravděpodobnosti neprodloužení smluv ze strany zdravotních pojišťoven omezit provoz gynekologicko-porodnického oddělení. K 30. červnu tak v Rokycanech přestane fungovat porodnice. Gynekologická část oddělení zúží spektrum operací na vybrané gynekologické zákroky. I nadále budou fungovat gynekologické ambulance a poradny. Zaměstnanci byli o organizačních změnách informováni v tomto týdnu. Všem dotčeným management nabídl, aby v nemocnici zůstali. Vedení nemocnice i oddělení situace nesmírně mrzí, přestože se dala už dlouhou dobu očekávat. 

Ještě před deseti roky byl v Rokycanech gynekologů dostatek a přicházeli mladí absolventi. V té době se ale změnil způsob udělování akreditací pro odborné vzdělávání a v letech 2011 a 2012 chtěly zdravotní pojišťovny i resort porodnici zavřít. Důsledkem obojího bylo, že se mezi roky 2010 a 2014 kvůli obavám rodiček snížil počet porodů z pěti na tři stovky, porodnice přišla o vzdělávací akreditaci, medici přestali mít o takovou porodnici zájem a řada atestovaných lékařů postupně odešla do soukromých ambulancí.

„Oddělení momentálně závisí na třech kmenových lékařích, kteří jsou zkušení a své práci obětují hodně energie a času. Ale každý z nich v příštích měsících své působení v nemocnici buď omezí, nebo dokonce ukončí. A bohužel jiní lékaři, kteří by je zastoupili, nejsou nebo nemají o práci v Rokycanech zájem,“ vysvětluje předsedkyně představenstva nemocnice Hana Perková s tím, že oddělení ohrožuje právě i nízký počet porodů. Odborná gynekologická společnost totiž dlouhodobě nedoporučuje zachování porodnic s nižším počtem porodů než 500 za rok. Je tak riziko, že by výhledově mohly zdravotní pojišťovny vypovědět nemocnici smlouvy na poskytování gynekologické péče včetně porodů.

Díky zachování gynekologických ambulancí a vybrané operativy část personálu na oddělení zůstane. Ostatní zdravotníci mohou přejít na jiná oddělení, což už vedení diskutovalo s odboráři. Volné pozice jsou na těchto pracovištích: dětské odd., JIP, chirurgie, interna nebo recepce příjmových ambulancí. U koho to bude nutné, zajistí nemocnice odborné profesní vzdělávání (rekvalifikaci).

Ukončení provozu porodnice nemá a nebude mít vliv na chod dalších oddělení a na žádném dalším se o omezení neuvažuje, byť je od počátku roku rovněž z personálních důvodů snížen počet obsazovaných lůžek na interně ze 40 na 30. "Rokycanská nemocnice zůstává ve Skupině ZHPK nemocnicí akutní péče. Vedení nemocnice i Plzeňský kraj počítá s jejím dalším rozvojem. I když se o komplikacích gynekologicko-porodnického oddělení vědělo už dva tři roky a bylo jen otázkou času, kdy k nastalé situaci dojde, i přesto v nemocnici Plzeňký kraj investuje nemalé prostředky jak do objektu tak i do přístrojového vybavení a kvůli dostupnosti zdravotní péče na Rokycansku zejména pro starší obyvatele i provoz nemocnice dotuje. Bohužel ani vysoké platové nabídky gynekology nepřilákaly," říká mluvčí nemocnice a Zdravotnického holdingu Plzeňského kraje Jiří Kokoška

Kontakt:
MUDr. Hana Perková, MBA – předsedkyně představenstva Rokycanské nemocnice, a.s.: perkova@nemocnice-ro.cz, 371 762 444
Bc. Jiří Kokoška – komunikace Zdravotnický holding Plzeňského kraje: 777 315 018, media@zhpk.cz


    O nemocnici > Tiskové zprávy > Rokycanská nemocnice omezí od července gynekologicko-porodnické…
Rokycanská nemocnice a.s.
Voldušská 750, 337 22 Rokycany
IČ: 26360900, DIČ: CZ26360900

Rokycanská nemocnice a.s. © 2018
Webdesign Estetica online s.r.o.