Mgr. Brož Ivo
Tomášková J.
ČS, Rokycany
Kešnerová Alena
Toman Miroslav
SERVIER S.R.O.
Danica Čížková, Rokycany
Bohuslav Veselý
Colorplast
kolektiv RDG
Hynek Parýzek, Rokycany
Ramireal, Plzeň
Servier, Praha
Spolek Help-Roma, Rokycany
Lhotka u Radnic
Svojkovice
Podmokly
Vísky
Rokycany
Sirá
Mýto
Nevid
Hlohovice
Týček
Kamenec
Přívětice
Holoubkov
Břasy
Osek
Příkosice
Ejpovice
Trokavec
Čilá
Chlum
Mirošov
Liblín
Skomelno
Kamenný Újezd
Klabava
Medový Újezd
Lhota pod Radčem
Němčovice
Plíškov
Mlečice
Zvíkovec
Hlohovice
Kařez
Vejvarov
Těškov
Všenice
Hradiště
Bezděkov
Chomle
Kladruby
Dobřív
Hrádek
Litohlavy

Rokycanská nemocnice sloučila laboratoře a přestěhovala je do nových prostor

27.2.2012 - tisková zpráva

Rokycany – Po oddělení sterilizace, operačních sálech, lékárně a dalších provozech zmodernizovala Rokycanská nemocnice další pracoviště. O uplynulém víkendu přesunula biochemickou a hematologickou laboratoř do nově zrekonstruovaných prostor. Důvodů pro změnu je více. Těmi nejdůležitějšími je potřeba konsolidovat například kvůli úsporám dvě dosud samostatné laboratoře, připravit je na další fázi akreditace kvality a vůbec poskytnout důležitému nemocničnímu provozu odpovídající prostory. Rekonstrukce včetně výměny oken vyšla na 7,6 milionu korun. Částku poskytl zřizovatel nemocnice Plzeňský kraj.

„Dosavadní prostory zejména biochemické laboratoře už byly nevyhovující. Laboratoř byť samozřejmě s novými přístroji a menšími nezbytnými opravami v nich působila od vzniku nemocnice, tedy už skoro 55 let,“ říká ředitelka Rokycanské nemocnice Hana Perková s tím, že prostory po přestěhované lékárně byly kompletně vybourány a příčky stejně jako inženýrské sítě se budovaly přesně na míru jednotlivých přístrojů a dalšího technologického vybavení.

Dosud byla hematologická laboratoř součástí transfuzního oddělení a biochemická byla v těsném sousedství rentgenu. „Kdyby zůstaly oddělené, museli bychom kvůli zpřísněným podmínkám provozu posílit personál. Sloučením se toto odbourá, takže uspoříme mzdové náklady, a navíc se zefektivní provoz,“ doplňuje Hana Perková s tím, že radiodiagnostické oddělení navíc získá v uvolněných prostorách místo pro plánované CT.

Laboratoř provádí kvalitativní a kvantitativní biochemická, hematologická a imunologická vyšetření krve, moči a dalších biologických tekutin. Laboratorní vyšetření se provádí nejen pro lůžková a ambulantní oddělení nemocnice ale také pro pacienty praktických a odborných lékařů z Rokycan a okolí. Výsledky slouží lékařům k určení diagnózy, nastavení a úpravy léčby a hodnocení stavu pacienta. Součástí práce jsou i preventivní a předoperační vyšetření.

Mezi testy s nejvyšší četností patří stanovení glukózy (hladina cukru v krvi kvůli diagnostice a léčbě diabetu), jaterní testy, hodnocení funkce ledvin, krevní obraz (rozlišení a počet krevních buněk) či lipidový soubor (cholesteroly). „Laboratoř vyšetří denně přes 300 vzorků biologického materiálu. Provádíme 65 různých testů včetně testů kompatibility krve, tedy takzvaný křížový pokus, který slouží k ověření podání vhodného typu krve při transfúzi. Krve jsou vydávány z krevní banky, která je součástí laboratoře,“ říká vedoucí laboratoří Miluše Černá s tím, že v novém prostředí se práce zrychlí a zjednoduší. V  laboratoři nyní pracuje 14 lidí. Kromě lékařů a chemika především laborantky.

Rekonstrukci nových prostor dělala společnost S+H, která vyšla z výběrového řízení loni v létě. Práce zahájila v říjnu. Kolaudace se uskutečnila 10. února. Stěhování začalo v pátek a skončilo včera.

Rokycanská nemocnice sídlí v objektu z roku 1957. Uvnitř se ale postupně mění a modernizuje, aby splňovala soudobé nároky pacientů, návštěvníků i lékařů a poskytovala kvalitní, dostupnou a efektivní léčbu. V uplynulých letech prošla modernizací například sterilizace, lékárna, rentgeny, transfuzní oddělení, operační sály, gynekologie, část chirurgie i interny.

„Plzeňský kraj do Rokycanské nemocnice investoval v posledních čtyřech letech přes 30 milionů korun. Na Rokycansko je to vzkaz, že s touto nemocnicí včetně porodnice v síti regionálních zdravotnických zařízení počítáme. Připravujeme i další investice. Vedle toho je ale pro nás v současné době prioritní jednání se zdravotními pojišťovnami,“ říká člen Rady Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví Václav Šimánek.

KONTAKT

MUDr. Hana Perková -  ředitelka Rokycanské nemocnice, a.s.: 371 762 444, perkova@nemocnice-ro.cz
MUDr. Václav Šimánek – člen Rady Plzeňského kraje pro oblast zdravotnictví: 377 195 244, vaclav.simanek@plzensky-kraj.cz
Bc. Jiří Kokoška – komunikace Zdravotnický holding Plzeňského kraje, a. s.: 605 217 881, media@zhpk.cz


    O nemocnici > Tiskové zprávy > Rokycanská nemocnice sloučila laboratoře a přestěhovala je do…
Rokycanská nemocnice a.s.
Voldušská 750, 337 22 Rokycany
IČ: 26360900, DIČ: CZ26360900

Rokycanská nemocnice a.s. © 2018
Webdesign Estetica online s.r.o.