Mgr. Brož Ivo
Tomášková J.
ČS, Rokycany
Kešnerová Alena
Toman Miroslav
SERVIER S.R.O.
Danica Čížková, Rokycany
Bohuslav Veselý
Colorplast
kolektiv RDG
Hynek Parýzek, Rokycany
Ramireal, Plzeň
Servier, Praha
Spolek Help-Roma, Rokycany
Lhotka u Radnic
Svojkovice
Podmokly
Vísky
Rokycany
Sirá
Mýto
Nevid
Hlohovice
Týček
Kamenec
Přívětice
Holoubkov
Břasy
Osek
Příkosice
Ejpovice
Trokavec
Čilá
Chlum
Mirošov
Liblín
Skomelno
Kamenný Újezd
Klabava
Medový Újezd
Lhota pod Radčem
Němčovice
Plíškov
Mlečice
Zvíkovec
Hlohovice
Kařez
Vejvarov
Těškov
Všenice
Hradiště
Bezděkov
Chomle
Kladruby
Dobřív
Hrádek
Litohlavy

Deník: Rozhovor s ředitelkou nemocnice MUDr. Hanou Perkovou nemocnice ohledně omezení porodnice

16.6.2017 - galerie

Hana Perková: S myšlenou petice souhlasím. Ale lékaře nepřivádí

Rokycany – Před měsícem Rokycanská nemocnice oznámila, že z důvodu chybějících lékařů omezí od července provoz gynekologického a porodnického oddělení a především uzavře porodnici. Jen několik dnů na to vznikla občanská iniciativa požadující zachovat provoz. Ředitelka nemocnice Hana PERKOVÁ si váží, že lidem není osud porodnice lhostejný. Sama by porodnici v Rokycanech chtěla zachovat. Bez gynekologů to ale není možné.

 Může petice, která na Rokycansku vznikla a požaduje zachování celého oddělení, ještě zvrátit rozhodnutí o uzavření porodnice?

To rozhodnutí nezáleží na tom, zda management nebo vlastník chce nebo nechce porodnici omezit. Samozřejmě že to nikdo nechceme. Jako manažer, jako zastupitel města i jako žena bych byla ráda, aby porodnice v Rokycanech zůstala. V tomto směru s petiční myšlenkou souhlasím a těší mě, že osud porodnice není lidem lhostejný. Bohužel ale k omezení vedou důvody, které přes veškerou snahu nedokážu ovlivnit.

To je nedostatek lékařů v celé zemi. A ten nyní dostihl i naše gynekologickoporodnické oddělení. Přes obrovské množství aktivit a jednání se nám za poslední roky nepodařilo získat ani jednoho gynekologa. A zhruba před měsícem se už tak špatná situace ještě zkomplikovala, když jsem se od všech klíčových lékařů oddělení dozvěděla, že hodlají své působení v nemocnici omezit nebo přímo ukončit. A k tomu už i postupně dochází.

To jsou skutečné a jediné důvody, proč musíme porodnici uzavřít. Pro její provoz existují závazné minimální limity personálního obsazení, jejichž vědomé porušování je nepřípustné i právně postižitelné. A tyto limity v nejbližších týdnech přestaneme splňovat. Tento problém petice neřeší. Ano, upoutává pozornost, ale faktickou pomoc nepřináší. Situaci tak změnit bohužel nemůže.

 Podle veřejné diskuze by byla potřeba sehnat jednoho lékaře. Opravdu není v moci nemocnice jej přilákat? 

V nastalé situaci jeden lékař oddělení nezachrání. Oddělení je lékařsky poddimenzované dlouhodobě, k optimálnímu fungování vždy chyběl alespoň jeden lékař. A ti tři stávající chtějí omezit své působení o 1,5 až dva úvazky plus služby. Z toho je zřejmé, že i k pouhé krátkodobé záchraně chybí dva lékaři a to plně atestovaní, nikoli absolventi. Pro dlouhodobější udržení porodnice bych ale potřebovala tři nebo lépe čtyři gynekology.

A zda jdou sehnat? Snažíme se o to několik let. Vydávali jsme inzeráty, spolupracovali s personálními agenturami, přímo kontaktovali lékaře z regionu i z Moravy, cizí i různé známé, oslovovali jsme mediky ještě na škole, máme pro ně stipendia a pro lékaře náborové příspěvky. A opakovaně jsme vypisovali výběrové řízení na pozici primáře, myslím, velmi dobře placenou pozici. A výsledek? Nezískali jsme ani medika, ani atestovaného sekundárního lékaře.

Jen na pozici primáře jsme sehnali dva lékaře. Jeden si ale už zřejmě při přijetí dojednával výhodnější podmínky a místo v jiné nemocnici, a druhý nemohl samostatně operovat. Oba skončili po pár týdnech. To je reálná situace.

 Proč se gynekologům do Rokycan nechce?

Problémy s gynekology způsobily tři základní momenty. Tím prvním byly změny pravidel pro vzdělávání mediků v letech 2005 až 2010. Kvůli těmto změnám se u nás mladí lékaři nemohou vzdělávat a my tak prakticky neseženeme absolventy po škole. Přitom dříve zájem mediků o naši gynekologii byl. Oddělení jich od roku 2000 do 2010 vychovalo minimálně pět, což pro naše potřeby stačilo. Jenže po těch změnách, od roku 2010 do dneška, už žádný absolvent na gynekologii nepřišel.

Druhým problematickým momentem byl v roce 2011 a 2012 medializovaný záměr vyšších míst utlumovat malé porodnice. V této souvislosti se v Plzeňském kraji mluvilo o uzavření rokycanské porodnice. Kvůli nejistotě a z ní vyplývající nedůvěře se pak řada těhotných žen z Rokycanska rozhodla rodit v jiném zařízení, ať už v Plzni nebo Hořovicích, a počet porodů klesl z pěti set až skoro ke třem stům. S tímto počtem nebylo možné získat ani akreditaci pro vzdělávání mediků, ani erudované lékaře.

A třetím problematickým momentem byl a je značný nepoměr mezi financováním regionálních nemocnic a soukromých ambulancí. Odměny lékařů v privátu mohou být díky tomu výrazně vyšší a ten rozdíl navíc umocňuje ještě nepoměr v pracovním vytížení a v rizikách, které z jednotlivých pozic vyplývají. Důsledkem jsou pravidelné odchody lékařů z nemocnice do privátů. Ty se v posledních letech zintenzivňují i kvůli tomu, že velká část těch prvních lékařů soukromníků se v těchto letech dostává do důchodového věku a předávají praxe další generaci, hlavně lékařům z nemocnic. Jen z naší gynekologie odešli od roku 2010 do privátu tři zkušení lékaři.

Z jakých důvodů odcházejí nebo si snižují úvazky ti tři současní lékaři?

Každý z těch tří lékařů má své důvody a každý z nich je oprávněný a vlastně i očekávaný. Není to tak, že by se společně rozhodli jít do jiné nemocnice, že by spolu utíkali. Jsou v tom osobní důvody, důchodový věk, zdraví, nová výzva.

Jak moc se v současné situaci projevuje dlouhodobé doporučení odborné gynekologické společnosti omezovat porodnice s nižším počtem porodů, než je 500?

Ta hranice je v první řadě důležitá k získání akreditace pro vzdělávání mladých lékařů. Bez ní nejsou absolventi. Pro atestované lékaře je to nejistota. Pokud by se tím číslem řídily zdravotní pojišťovny, hrozí nám prakticky každým rokem vypovězení smluv. Takže i kdybychom teď přijali potřebné lékaře, mohlo by to být zase jen dočasné vítězství.

Petice zmiňuje obavu, že pro rodičky a gynekologické pacientky z Rokycanska se zhorší dostupnost péče a že budou muset čekat déle na operace. Jsou ty obavy oprávněné?

Pro každou ženu z Rokycan a nejbližšího okolí je rychlejší zajet k nám, než třeba do Plzně, takže ten komfort dostupnosti se zhorší. Ne však zásadně. Prakticky z každé části okresu je nějaká jiná nemocnice či porodnice dostupná autem od 15 do 35 minut. To pro rodičky nejsou nepřekonatelné časy. Dokazují to i čísla. Ženám z Rokycanska se ročně narodí kolem 550 dětí, z toho u nás jen asi tři pětiny. To znamená, že 200 žen rodí jinde, takže alternativy jsou. A že by okolní porodnice ty naše porody kapacitně nezvládly, není pravda. Plzeň, Hořovice i Stod měly v období babyboomů více porodů než v současnosti. Více rodiček spíše uvítají.

A co gynekologické pacientky?

Těch se změny dotknou jen minimálně. Omezení se týká hlavně porodnice. Gynekologické ambulance u nás zůstává v plném rozsahu, samozřejmě budou konzilia a i nadále se u nás bude dělat jednodenní gynekologická chirurgie. Ta zahrnuje 70 možná až 80 procent stávajícího počtu operačních výkonů. Budeme se muset vzdát pouze větších výkonů, po kterých následuje vícedenní hospitalizace. To se ale jedná o pět možná deset pacientek za měsíc. A opět platí, že tento počet operací kapacitně zvládnou okolní nemocnice.

Porodnice ukončí provoz k 30. červnu. Jak to po tomto datu bude se zaměstnanci oddělení?

Část personálu zůstane přímo na gynekologických pracovištích nebo bude vykonávat stejný druh práce na jiných odděleních. Nicméně chceme, aby u nás zůstali všichni nebo co nejvíce zdravotníků včetně těch, jejichž profese u nás zaniknou. Nechceme nikoho propouštět. Každému jsme nabídli v nemocnici zůstat, přejít na jiná pracoviště a pozice a samozřejmě zajistit pro ně potřebné vzdělání. Zaměstnanci měli a mají čas se rozmyslet. Postupně už chodí a domlouváme se, co dál. Někdo zřejmě i dobrovolně odejde.

Bude se omezovat ještě nějaké oddělení?

Rozhodně to není v plánu. Naopak máme snahu nemocnici rozvíjet. Plánujeme otevření lůžek následné péče, které v našem regionu chybějí úplně nejvíce. Právě starší pacienti a pacienti na doléčení po operacích potřebují, aby tuto péči našli ve svém regionu blízko svého bydliště. K otevření lůžek následné péče by mělo dojít ještě v průběhu tohoto roku.

Víte už, jak bude využit prostor po porodnici?

Téma omezení gynekologie je stále ještě čerstvé a zaměstnává nás natolik, že pro odpovědné řešení dalšího využití uvolněného prostoru teď není dostatek času. Nějaké možnosti se nabízí, ale budeme se jimi zabývat, jakmile bude vhodná příležitost.


    O nemocnici > Ve sdělovacích prostředcích > 16.06.2017 rozhovor
Rokycanská nemocnice a.s.
Voldušská 750, 337 22 Rokycany
IČ: 26360900, DIČ: CZ26360900

Rokycanská nemocnice a.s. © 2018
Webdesign Estetica online s.r.o.